USD: EUR:

Paslanmaz Çelik elektrotlar

Paslanmaz Çelik Elektrodlar

Elektrodlar rutil bazik örtülü olabilir, bazik örtülüler kesinlikle doğru akım positif kutupta kullanılır. Bu gruba giren elektrotlar, martenzitik, ferrhitik, ostenitik iç yapılı korozyona dirençli çeliklerin kaynağında kullanıldıklarından ve bu çeliklerin bileşimleri de birbirinden farklı olduğundan çok çeşitli türleri vardır.

Bu elektrotlar AWS5.4, DIN 8556, EN 1600 standartlarına göre ve ülkemizdede TS 2716'da sınıflandırılmıştır. Bu standartlar genellikle kaynak metalinin bileşimini belirten simgeler kullanmaktadır. Bazı tür elektrodlar kaynak dikişinde krom, karbür oluşumuna engel olmak amacı ile niopyum katılarak stabilize edilmişlerdir. paslanmaz ve korozyona dirençli çeliklerin kaynağında kullanılan elektrodların bir grubu kaynak metaline geçeçek olan alaşım elementlerini elektrot çekirdek telinden, diğer bir grubu ise elektrot örtüsünde bulunan metal tozlarından sağlar; Birinci gruba girenler normal elektrot İkinci gruba girenler ise sentetik olarak adlandırılır.

Paslanmaz çelliklerin kaynağında kullanılacak elektrotun seçiminde esas metalin bileşimi, bulunduğu ortamın özellikleri ve iki ortamı sıcaklığı ile mekanik zorlamalar göz önünde bulundurulur.

Paslanmaz çelik elektrotlarla kaynak yapılırken krom-karbür olayına sebebiyet vermemek için ince çaplı elektrot, düşük akım ve kısa ark boyu ile çalışılmaktadır.

Rutil Örtülü Paslanmaz Çelik Elektrodu Sınıflandırma :

AWS A5.5: E 308L-16, TS 2716: E 19 9 LR 23, DIN 8556: E 19 9 LR 23, EN 1600 : E 19 9 LR 32

Gıda ve Kimya Endüstrilerinde:

Depolama tankları, kazanlar, boru ve donanımları, buhar vanaları, buhar boruları, su ve süt depolama tankları ve boruları


Paslanmaz Çelik Kaynak Telleri

Krom tel paslanmaz çelik ve elektrot telleri otomobil sanayi, petrol sektörü, elektrik santralleri kimya endüstrisinde , gemi inşası gibi alanlarda kullanılmaktadır

Paslanmaz kaynak tellerinde kullanım alanına ve uygulanacak malzemeye uygun kaliteyi tercih etmek çok önemlidir. Kaynak kalitesi ve ömrü en uygun alaşımın kullanılmasıyla sağlanabilir.

Paslanmaz çelik gazaltı(TIG/MIG), toz altı ve özlü kaynak telleri ve elektrotlar tüm kalitelerde , ölçülerde , kangal, makara veya çubuk gibi farklı paketleme biçimleri ve formlarda krom tellerden temin edilebilir.